פעילויות מיוחדות / פרס טראמפ להוראה איכותית

החל משנת 2012 מעניקה קרן טראמפ מדי שנה את פרס טראמפ להוראה איכותית, בסכום של 100,000 ש"ח, למורים מובילים מתחומי המתמטיקה והמדעים, המדגימים הוראה איכותית הלכה למעשה. מטרת הפרס היא להבהיר ולהמחיש לקהילה המקצועית ולקהל הרחב מהי הוראה איכותית וכיצד היא מתבצעת, ולהביע תודה והוקרה של הציבור למוריו.

זוכי פרס טראמפ נבחרים בהתאם לאמות מידה של הוראה איכותית, על ידי ועדה מיוחדת המורכבת מורים מובילים מעולים שזכו בפרס בעבר. 

משנת 2019 פרס טראמפ להוראה איכותית מוענק למורים בחטיבת הביניים מתחומי המתמטיקה והמדעים.

הגשת המועמדות לפרס טראמפ לשנת 2020 הסתיימה ב-31.5.

הגשת מועמדות

אמות המידה לפרס

אמות המידה של פרס טראמפ להוראה איכותית נכתבו בהתייעצות עם מורים מובילים ומומחים והן שופרו והובהרו לאורך השנים מתוך הניסיון המצטבר. הן נשענות על חוכמת העשייה המשותפת של מורים בארץ ובעולם, ומבוססות על ידע אקדמי ומקצועי:

"הוראה איכותית היא דרגת מומחיות מתקדמת שמתרכזת בלמידת כל תלמיד בכיתה. היא משלבת ידע עמוק בתחום הדעת, גישה קלינית ומיומנות פדגוגית. ההוראה האיכותית מתרחשת בארבע זירות מפגש של המורים: עם התלמיד, בכיתה, בבית הספר ובקהילה המקצועית".

עם התלמיד:
המורים מכירים מקרוב את הידע, היכולות והצרכים של כל אחד מתלמידיהם, מאמינים ביכולתו להצטיין, מציבים עמו יעדי למידה אישיים גבוהים, מתאימים עבורו את שיטת ההוראה המתאימה לו, עוקבים מקרוב אחר התקדמותו, מעודדים אותו להתאמץ, להשקיע, להתמיד ולא לוותר, ומעניקים לו משוב בונה ומחזק בזמן אמת.

בכיתה:
המורים יוצרים בכיתתם אווירת למידה המאפשרת לכל תלמיד לשאול, להשיב, לנמק ולטעות. הם מאתגרים את תלמידיהם להתמודד עם בעיות מורכבות. הם משתמשים במגוון גישות ושיטות הוראה והערכה ומפעילים שיקול דעת באילו אסטרטגיות וטכניקות לבחור בהתאם להקשר, לנושא הלימוד, לכיתה, ולממצאי האבחון של כל תלמיד.

בבית הספר:
המורים נרתמים עם סגל בית הספר והנהלתו כדי לגבש תפיסת הוראה משותפת, לבנות תרבות של מצוינות ולעצב שגרות של ניטור התקדמות למידה. ביחד הם מקימים מערך תמיכה לתלמידים, מפעילים קהילת מורים הממוקדת בלמידת התלמידים, משתפים את ההורים, ויוצרים אקלים לימודי המשפיע על איכות ההוראה והלמידה.

בקהילה המקצועית:
המורים נוטלים חלק פעיל בהתפתחות המקצועית של עמיתיהם המורים. בקהילה המקצועית הם בונים ומשכללים את המקצוענות שלהם ביחד ומבפנים. שם הם מנתחים יחדיו את הזיקות בין למידת התלמידים להוראת המורים ומעניקים משוב הדדי, מתוך אחריות משותפת ללמידת כל תלמיד.

על-מנת להצליח בכל זירות המפגש הללו, המורים מביאים לידי ביטוי תכונות של מצוינות אישית. זו מתבטאת בידע בהיר ועקבי בתחום הדעת, בהכרות מעמיקה עם תכנית הלימודים ועם תיאוריות מעודכנות על למידה. ככאלו, הם סקרנים תמיד לשפר ולהשתפר, צמאים כל העת לדעת וללמוד, וחותרים להתפתחות מקצועית.

הזוכים בפרס טראמפ

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2020

בשנת 2020 פרס טראמפ להוראה איכותית הוענק ליפעת שכטר, מורה למתמטיקה מחטיבת הביניים רודמן בקריית ים. ציונים לשבח הוענק לאורית אביטל-לוי, מורה למתמטיקה בבית הספר סולם צור בגשר הזיו ולדנה אבריאן, מורה למדעים מבית הספר בורוכוב בגבעתיים.

ועדת הפרס לשנת 2020:

ועדת הפרס מורכבת בעיקר ממורים שזכו בו בעבר, מתוך הערכה עמוקה למקצוע ההוראה ולידע המעשי הנבנה בידי מורים במשותף:

יעקב (קובי) שורצבורד (יו"ר), מורה לפיזיקה בתיכון לאו באק בחיפה וזוכה פרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2013.

זיוה אלוש, מורה למתמטיקה בבית הספר אורט ע"ש נעמי שמר בגן יבנה וזוכת ציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2019.

אלכס ויינברג, מורה לפיזיקה ומתמטיקה בתיכון אורט ע"ש נעמי שמר בגן יבנה וזוכה פרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2016.

מג'דולין ח'יזראן, מורה למתמטיקה בחטיבת הביניים ב' סריסה בירכא וזוכת פרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2019.

נעמה טל, מורה למתמטיקה בתיכון דרך אבות באפרת וזוכת ציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2017.

מעיין כהן סבן, מורה למדעים בחטיבת הביניים בתיכון מקיף מרחבים וזוכת ציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2019.

יוסי לבנון, מורה לביולוגיה בקריית חינוך דרור וזוכה פרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2017.

נלי קלר, מורה למתמטיקה באולפנת סגולה וזוכת ציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2014.

ניצה שיאון, לשעבר המדריכה הארצית למתמטיקה בחטיבות הביניים, משרד החינוך.

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2020 ליפעת שכטר:

"לזרוע את הניצנים של אמונה עצמית, לשנות דפוסי חשיבה ולעודד תלמידים, אלה יכולים וצריכים להיעשות  בחטיבת הביניים". כך מסכמת יפעת שכטר את הסיבה לבחירתה ללמד מתמטיקה דווקא בחטיבת הביניים והסיבה לכך שהיא בוחרת ללמד לא רק את הכיתות החזקות והמצטיינות אלא את כולם, גם את הכיתות שבהן תלמידים מתקשים. היא מאמינה במה שהיא עושה ומאמינה שלכל תלמיד מגיעה הזדמנות שילמדו אותו והידע שלו יוכל לבוא לידי ביטוי.

השיעורים שלה מותאמים לכיתה אותה היא מלמדת. היא יכולה ללמד שתי כיתות באותה רמה, באותה שנה ובכל זאת ללמד אחרת בכל אחת מהן, בהתאם לתלמידים הנמצאים בכיתה. היא מבצעת התאמה של השיעור לפי רמת הכיתה, כאשר אין היא מוותרת על המקצועיות במתמטיקה. כך למשל אם תצפו בשיעור של יפעת בשיעור מתמטיקה בהקבצה נמוכה בנושא הוכחות בגיאומטריה, נושא שאינו פשוט גם לכיתות חזקות יותר, היא לא מוותרת להם לרגע. בסבלנות גדולה, עם חיוך על הפנים, תוך משחק ויצירת שיעור יצירתי ומקורי, היא מובילה אותם צעד אחר צעד, בתכנון ידוע מראש ,מנקודת הפתיחה של השיעור למטרה שהיא שמה לפניה. הם מתקדמים ביחד איתה, נרתמים לאט לאט, וכל זאת כי היא אינה מוותרת להם ולא משאירה אף אחד מאחור. היא גורמת להם לשאוף למעלה ולהתקדם. להראות להם שהיא מאמינה בהם וכי יש להם סיכוי ומעניקה להם תחושת הצלחה.

היא מורה המאוהבת במקצוע ההוראה המאפשר לה ליהנות מהקסם של המתמטיקה, האתגר המחשבתי ביחד עם החוויה האנושית מול התלמידים ומול צוות המורים. מבחינתה אין אושר גדול מלראות את הניצוץ של התלמידים לאחר שהבינו פתרון תרגיל וגם לראות את ההתפתחות האישית שלהם, באמונה העצמית הצומחת שלהם ובקבלת ביטחון עצמי שכה חשוב בלמידה בכלל ובמתמטיקה בפרט.

כמורה חשוב לה ללמוד, להתפתח ולשתף. היא מצהירה כי לא כל הידע אצלה, ותכונה מרכזית של מורה טוב היא כל הזמן להתפתח וללמוד מאחרים. לשתף מהניסיון ובכך לצמוח ולהשתכלל. כמורה שמאמינה בערכים אלו היא מהווה גם דוגמה אישית אם בשיתוף מערכי השיעור שלה, הפעילויות והמשימות שמיועדות לתלמידים ואם זה בהשתתפות בקהילת מורי מתמטיקה.

לבצע הוראה איכותית, אומרת יפעת, זה בעיקר לאפשר למורה כל הזמן לבדוק את עצמו, תוך כדי תהליך של משוב עצמי, לבדוק מה לשפר וכיצד להתאים את ההוראה לכיתה ולתלמידים בה.

בימים אלו כאשר ההוראה נעשית מרחוק, כאשר המורים מתאימים את ההוראה שלהם למציאות החדשה, רואה יפעת "זכות גדולה להיות חלק מהדור המייסד את ההוראה של העתיד". היא רואה בתקופה זו הזדמנות ולא רק אתגר וקושי. הזדמנות להתחדש, לדש, ללמוד ולפתח את עתיד ההוראה.

על כך זוכה יפעת בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2020.

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2019


בשנת 2019 זכתה בפרס טראמפ להוראה איכותית מג'דולין ח'יזראן, מורה למתמטיקה בחטיבת הביניים ב' סריסה במועצה המקומית ירכא.

מג'דולין מכהנת מזה 17 שנים כמורה למתמטיקה, כרכזת תחום המתמטיקה וכרכזת פדגוגית. ציונים לשבח הוענקו לזיוה אלוש, מורה למתמטיקה בביה"ס אורט ע"ש נעמי שמר בגן יבנה, ולמעיין כהן סבן, מורה למדעים בחטיבת הביניים בתיכון מקיף מרחבים.
ועדת הפרס לשנת 2019:

קובי שורצבורד (יו"ר), מורה לפיזיקה מתיכון ליאו באק בחיפה, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013
אלכס וינברג, מורה לפיזיקה בבית הספר ע"ש נעמי שמר בגן יבנה, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2016
נלי קלר, מורה למתמטיקה באולפנת 'סגולה' בקריית מוצקין, הזוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2014
נעמה טל, מורה למתמטיקה בתיכון דרך אבות באפרת וזוכת ציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2017.
יוסי לבנון, מורה לביולוגיה בקריית חינוך דרור וזוכה פרס טראמפ להוראה איכותית בשנת 2017.
ניצה שיאון, מורה למתמטיקה בחטיבות בינייים המדריכה הארצית למתמטיקה בחטיבות הביניים במשך 15 שנים
רוני מועלם, מרצה לפיסיקה ואסטרונומיה במכללת סמינר הקיבוצים, מכללת לוינסקי לחינוך והמכללה האקדמית תל אביב יפו

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2019 למג'דולין ח'יזראן:

"להיות מורה זו שליחות ולמידה. אתה גם מלמד וגם לומד". מסכמת מג'דולין מה זה להיות מורה מבחינתה. היא מורה בזכות ההשראה שהעניקו לה המורים שלה בבית הספר, הקשר עם התלמידים בתחילת דרכה והאהבה הגדולה שלה למתמטיקה. היא מעודדת את התלמידים לגלות סקרנות ולהתעניין, ובכל פעם שהיא מדברת על ההוראה ועל התלמידים שלה ניכרת ההתרגשות והתשוקה מעיניה.
את העשייה המעולה של מג'דולין אפשר לראות בכל אחת משכבות עבודתה.
עם התלמידים היא מטמיעה יחס אישי מתוך אמונה שכל תלמיד ותלמידה יכולים להצליח, היא מתאימה את שיטות ההוראה ליכולות ולצרכים שלהם.
עם עמיתיה בבית הספר היא מבצעת למידה על הקשיים של התלמידים ויחד מפתחים דרכים לעזור להם. הם מיישמים זאת בכיתה וחוזרים ללמוד על כך בצוות.
כמורה היא לומדת ומתפתחת בכל רגע. חשוב לה ללמוד. אם זה מהתלמידים שלה ואם זה בתוכניות שונות בארץ ובחו"ל. כפורצת דרך, היא מתעדכנת במחקרים על הוראת המתמטיקה הנעשים בארץ ובחו"ל. ועדיין, עם השכלה רחבה זו, מג'דולין בוחרת ללמד בחטיבת הביניים.
"חטיבת הביניים היא כמו שעון חול" מציינת מג'דולין. זהו זמן קריטי ומוגבל שיש לה עם התלמידים והיא מקווה שהכלים שהם רוכשים במהלך שיעורי המתמטיקה ילוו אותם בחיים, בעת קבלת החלטות, בעת התמודדויות עתידיות וישפיעו עליהם.
החלום והשליחות שלה הם לראות בוגרים, מהעדה הדרוזית, שיהיו מובילים בתחומם לא רק בעדה, אלא בארץ ובעולם. לראות אותם פורצים גבולות. בדיוק כמוה.

על כל אלו, בחרה ועדת הפרס, להעניק את פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2019 למג'דולין ח'יזראן."

קישור לסרטון המועמדות הסופיות לפרס טראמפ להוראה איכותית:

 

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2017


בשנת 2017 זכה בפרס טראמפ להוראה איכותית יוסי לבנון, מורה לביולוגיה בקרית החינוך דרור. יוסי מכהן מזה 30 שנים כמורה לביולוגיה, הוא מוביל פיתוח פדגוגי וטכנולוגי והוא היזם שמאחורי הפרויקט המצליח "בוקר טוב ביולוגי".
ציונים לשבח הוענקו למיכל סיגרון, מורה לפיזיקה בבית הספר קדימה-מדע כפר סילבר ולנעמה טל, מורה למתמטיקה בתיכון דרך אבות באפרת.

ועדת הפרס לשנת 2017:

קובי שורצבורד (יו"ר), מורה לפיזיקה מתיכון ליאו באק בחיפה, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013
אלכס וינברג, מורה לפיזיקה בבית הספר ע"ש נעמי שמר בגן יבנה, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2016
גיא אשכנזי, מורה לכימיה בתיכון למדעים ולאמנויות בירושלים, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015
ד"ר טלי דבורה, מורה למתמטיקה בתיכון כצנלסון בכפר סבא, זוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015
יניב סופן, מורה למתמטיקה בישיבת בני עקיבא אור עציון במרכז שפירא ומנהל התכנית העירונית למתמטיקה בבאר שבע
ד"ר סמדר לוי, מורה לפיזיקה מתיכון הדרים בהוד השרון, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2014

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2017 ליוסי לבנון:

"כאשר נכנסים לכיתה של יוסי לבנון לא רואים שולחנות, כיסאות תלמיד או מורה העומד ליד הלוח ומכתיב לכיתה. כן רואים בכיתה תלמידים ומורה ולמידה אשר נמצאת במוקד העניין.
התלמידים מתנסים, דנים זה עם זה, מגיעים לתובנות אם בנושאים הנמצאים בתכנית הלימודים ואם בתכני העשרה הנמצאים בחזית המדע כיום. היחס האישי והאמפטי לתלמידיו מאפשר ליוסי להתאים את קצב הלימוד לכל תלמיד ותלמידה.
השיעורים של יוסי מועברים בצורה ייחודית, פורצת דרך, חדשנית ומעוררת השראה. מורה שיצפה בשיעור של יוסי יראה כיצד הכיתה משנה את פניה במהלך המפגש – מלומדים עצמאיים , ללומדים בקבוצה וככיתה בדיון אותו מוביל יוסי לסיכום היחידה, כל זאת תוך הגעה לתובנות ומסקנות בנושא בתחום הביולוגיה. אך שיעור זה אינו מוגבל רק לתחום ההוראה של יוסי אלא יכול להתאים לכל תחום הוראה – מדעים, מתמטיקה ושאר המקצועות.
השפעתו של יוסי פרוצת את גבולות הכיתה שלו, את גבולות בית הספר שלו ומגיעה למאות מורים למדעים ואלפי תלמידים ברחבי הארץ, אם מהובלת צוותי מורים בבית הספר, במקצוע הביולוגיה ברחבי הארץ ובהשתתפותו כחבר בועדת מקצוע הביולוגיה. כדוגמא להשפעתו יוסי אחראי לפרויקט הארצי "בוקר ביולוגי" – מיזם שתוכנן, נבנה ומתבצע על ידי יוסי בעבודה מקצועית ומסורה ובזכותו תלמידים ומורים פותחים מדי בוקר ובוקר את היום עם נושא בביולוגיה.
כדבריו בראיון "אני יוצא כל שנה עם תלמידי להרפתקה עם ידיעה היכן אנחנו מתחילים אבל לא היכן נסיים". חברי הודעה היו שמחים להיות במסע שכזה, להוביל מסע שכזה ושתלמידינו וילדנו יהיו במסע שכזה.
יוסי מורה המתאים את שיטת ההוראה שלו להיות רלוונטי לתלמידיו, מעניק לתלמידיו מיומנויות עתיד, מקדם את מקצוע הביולוגיה בארץ ומשפיע על אלפי תלמידים. על כך יוסי זוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2017"


קישור לסרטון המועמדות הסופיות לפרס טראמפ להוראה איכותית:

 

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2016


הזוכים בפרס לשנת 2016: (מימין) ד"ר הילי מרום, אלכס ויינברג וגנאדי אקסלרוד
בשנת 2016 זכה בפרס טראמפ להוראה איכותית אלכס ויינגברג, מורה לפיזיקה בבית הספר ע"ש נעמי שמר בגן יבנה. אלכס מכהן מזה 36 שנים כמורה לפיזיקה ולמתמטיקה, הוא מוביל קהילת מורים מטעם מכון ויצמן למדע וחונך מורים חדשים.
ציונים לשבח הוענקו לד"ר הילי מרום, מורה למתמטיקה בתיכון נופי גולן בקצרין וגנאדי אקסלרוד, מורה לפיזיקה בבית הספר הרב תחומי עמק חרוד ובתיכון הוירטואלי.
ועדת הפרס לשנת 2016:

גיא אשכנזי, מורה לכימיה בתיכון למדעים ולאמנויות בירושלים, הזוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015
טלי דבורה, מורה למתמטיקה בתיכון כצנלסון בכפר סבא, זוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015
ירון להבי, מכשיר מורים ומפתח חומרים בפיזיקה, מכון ויצמן ומכללת דוד ילין.
טלי נחליאלי, ראש תכנית לתואר שני בהוראה ולמידה וראש תכנית "דלתא", מכללת לוינסקי.
שלומית עמיחי, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך, יו"ר תכנית 'חותם'
גלי שמעוני, ראש תחום מתמטיקה במכון למצוינות בהוראה, המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.
מיכל ולטר מורה לפיזיקה בקריית החינוך אמי"ת עתידים באור עקיבא, זוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2016 לאלכס ויינברג:

במומחיות מרשימה, אלכס מהלך קסמים בין עולמות המתמטיקה והפיזיקה, והתלמידים נשבים בקסמיו. אלכס מאמין בתלמידיו, הוא מציב ביחד אתם יעדים שאפתניים, ופותח להם דלתות לעולם המדע המתקדם. במקצוענות חסרת פשרות הוא מאתגר את יכולותיהם, ומעודד אותם להשקיע, להתמיד ולהצליח.
תכנית החונכות שלו מאפשרת לכל תלמיד לקבל עזרה ללא גבול ולכל התלמידים לקחת אחריות משותפת ולהצליח ביחד. אומרים על אלכס שהוא "מגדל פיזיקאים" מגיל צעיר, ובאמת, תלמידים רבים מגיעים ללמוד בכיתתו, והיא הולכת וגדלה עם השנים, וחלקם אף מגיעים להישגים בינלאומיים.
אלכס מוביל קהילת מורים אזורית, שבה המורים פועלים ביחד כדי להבין היכן תלמידים מתקשים וכיצד הם חושבים. הוא עוזר לעמיתיו המורים לשפר ולשכלל את שיטות ההוראה, תוך שימוש בכלים פדגוגיים מתקדמים. בכך אלכס תורם לבנייה של מקצוענות בהוראה, ומסייע לדור של מורים מעולים ללמוד ולהתקדם.
על אמונה ומחויבות לכל תלמיד ותלמידה, על מקצוענות מהמעלה הראשונה, ועל הובלת הקהילה המקצועית של עמיתיו, מוענק בזאת לאלכס ויינברג, פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2016.

סרטון על המועמדים הסופיים של פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2016:

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015


ד"ר גיא אשכנזי וד"ר טלי דבורה בטקס הענקת הפרס עם ראש הממשלה ושר החינוך
בשנת 2015 זכה בפרס טראמפ להוראה איכותית ד"ר גיא אשכנזי, מורה לכימיה בתיכון למדעים ואמנויות בירושלים. לצד ההוראה בכיתה, גיא פעיל בקהילה המקצועית: בתכנית 'מורה – חוקר' הוא חונך מדענים המשלבים לצד המחקר האקדמי גם הוראה בבתי הספר ומפתח חומרי לימוד.
ציונים לשבח הוענקו לד"ר טלי דבורה, מורה למתמטיקה בתיכון 'כצנלסון' בכפר סבא ולמיכל ולטר, מורה לפיזיקה בקריית החינוך 'אמי"ת עתידים' באור עקיבא.
ועדת הפרס לשנת 2015:

קארן טל (יו"ר), לשעבר מנהלת בית הספר ביאליק-רוגוזין בתל-אביב.
ירון להבי, מכשיר מורים ומפתח חומרים בפיזיקה, מכון ויצמן ומכללת דוד ילין.
סמדר לוי, מורה לפיזיקה בבית הספר "הדרים" בהוד השרון והזוכה בפרס טראמפ 2014.
טלי נחליאלי, ראש תכנית לתואר שני בהוראה ולמידה וראש תכנית "דלתא", מכללת לוינסקי.
עביר עאבד, מורה לכימיה וזוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2012.
עפר רימון, ראש המנהל למדע ולטכנולוגיה, משרד החינוך.
קובי שורצבורד, מורה לפיזיקה בבית ספר ליאו בק, הזוכה בפרס טראמפ 2013.
דלית שטאובר, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך.
גלי שמעוני, ראש תחום מתמטיקה במכון למצוינות בהוראה, המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2015 לד"ר גיא אשכנזי:

"ההוראה של גיא היא מעשה אמנות והוא מתכנן את שיעוריו בדייקנות ובקפידה מעוררות השתאות. בכיתתו, התלמידים מאותגרים במשימות מורכבות המסייעות להם לחשוב באופן עצמאי וביקורתי, ובמטלות אישיות וקבוצתיות, העוזרות לגיא לאבחן את אופן החשיבה של כל תלמיד ולהתאים לו את ההוראה לה הוא זקוק. צעד אחר צעד, עקב בצד אגודל, התלמידות והתלמידים של גיא פוסעים בנעליהם של חוקרים פורצי דרך, הם משחזרים ניסויים ותגליות ששינו את פני העולם. כל זאת תוך הנחלת סקרנות, אי-קבלת דבר כמובן מאליו והבנת הדברים לעומקם. על שילוב של מחקר מדעי בהוראה בכיתה, על מקצוענות פדגוגית חסרת פשרות, על הטמעת יחס אישי, סובלני ונעים הליכות, ועל טיפוח ידע ומחויבות בקרב התלמידים ועמיתיו המורים, מוענק בזאת לגיא אשכנזי פרס טראמפ להוראה איכותית."

סרטון על המועמדים הסופיים של פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2015:

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2014

הזוכים בפרס טראמפ לשנת 2014. מימין: ד"ר אמנון יוסף, סמדר לוי ונלי קלר

הזוכים בפרס טראמפ לשנת 2014. מימין: ד"ר אמנון יוסף, סמדר לוי ונלי קלר
בשנת 2014 זכתה בפרס טראמפ להוראה איכותית סמדר לוי, מורה לפיזיקה מתיכון 'הדרים' בהוד השרון ומנחה מובילי קהילות מורי פיזיקה במכון ויצמן למדע.
ציונים לשבח הוענקו לנלי קלר, מורה למתמטיקה באולפנת 'סגולה' בקריית מוצקין ולד"ר אמנון יוסף, מורה לפיזיקה ופילוסופיה בתיכון ע"ש ליהמן בדימונה.
ועדת הפרס לשנת 2014:

קארן טל (יו"ר), לשעבר מנהלת בית הספר ביאליק-רוגוזין בתל-אביב
דלית שטאובר, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך.
אברהם הרכבי, מכון וייצמן למדע, חוקר הוראת המתמטיקה.
ירון להבי, מכשיר מורים ומפתח חומרים בפיזיקה, מכון ויצמן ומכללת דוד ילין.
יוני עמיר, מכשירת מורים ומפתחת חומרים במתמטיקה, מכון ויצמן ואוניברסיטת בר אילן.
עביר עאבד, מורה לכימיה וזוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2012.
עפר רימון, ראש המנהל למדע ולטכנולוגיה, משרד החינוך
קובי שורצבורד, מורה לפיזיקה בבית ספר ליאו בק, הזוכה בפרס טראמפ 2013

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2014 לסמדר לוי:

“בכיתתה של סמדר לוי התלמידים חושבים, עושים ומתנסים בפיזיקה. הם יושבים על הכסא, פוסעים אל הלוח, עומדים על השולחנות, ואפילו נוסעים על סקייטבורד בחצר, והכל כדי לבדוק האם ניוטון צדק.

בדרך זו סמדר לוי מעוררת את הסקרנות וההתלהבות של תלמידיה, מניעה אותם לחשיבה מעמיקה, למאמץ ולהתמדה, ומחדירה בהם את הצמא לאמת ואת החשיבות של הטלת הספק.
כך, היא גם מצליחה לאבחן את היכולות, הקשיים, אופן החשיבה והתקדמות הלמידה של כל תלמיד, ויודעת להתאים לכל אחת ואחד מהם את דרך ההוראה המתאימה. על הטמעת שיטות הוראה המעודדות תלמידים רבים להשקיע ולהצליח, על הובלת מורי הפיזיקה בישראל ללקיחת אחריות משותפת לשיפור איכות הוראתם, על שילוב של מחקר מדעי וחינוכי בהוראה בכיתה, ועל מקצוענות ומציינות חינוכית חסרת פשרות ונעימת הליכות, מוענק בזאת לסמדר לוי פרס טראמפ להוראה איכותית.”

סרטון על המועמדים הסופיים של פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2014:

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013

הזוכים בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013 עם ראש הממשלה ושר החינוךבשנת 2013 זכה בפרס טראמפ להוראה איכותית קובי שורצבורד, מורה לפיזיקה מתיכון ליאו באק בחיפה.
בטקס רשמי שהתקיים במשרד ראש הממשלה הוענק הפרס על-ידי ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, ושר החינוך, הרב שי פירון. ציונים לשבח הוענקו לאיריס כהנא, מורה למתמטיקה מבית הספר שרת בנתניה, ולדני עובדיה, מורה לפיזיקה מבית הספר העל-יסודי משגב והתיכון הוירטואלי.

ועדת הפרס לשנת 2013:

קארן טל (יו"ר), לשעבר מנהלת בית הספר ביאליק-רוגוזין בתל-אביב.
דלית שטאובר, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך.
אברהם הרכבי, מכון וייצמן למדע, חוקר הוראת המתמטיקה.
ירון להבי, מכשיר מורים ומפתח חומרים בפיזיקה, מכון ויצמן ומכללת דוד ילין.
יוני עמיר, מכשירת מורים ומפתחת חומרים במתמטיקה, מכון ויצמן ואוניברסיטת בר אילן.
עביר עאבד, מורה לכימיה וזוכה בציון לשבח בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2012.
נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2013 לקובי שורצבורד:

בכיתתו של קובי שורצבורד התלמידים ולמידתם נמצאים במרכז ההתרחשות. הם מקבלים משימות אישיות וקבוצתיות, הם מתנסים יחדיו, מקיימים דיון, לומדים מטעויות ומגיעים לתובנות – כל זאת תוך עיסוק בסוגיות מדעיות מורכבות ומאתגרות. בסובלנות ובנועם הליכות, קובי שורצבורד מצליח לעמוד על דרך החשיבה, סגנון הלמידה וקצב הלימוד של כל אחד מתלמידיו, ובתוך כך הוא מאבחן את הקשיים ונותן להם מענה בזמן אמיתי. על הטמעת יחס אישי מתוך אמונה שכל תלמיד יכול להצליח, על התאמת שיטות ההוראה ליכולות ולצרכים של תלמידיו, על יצירת אווירת למידה בכיתה המעוררת השתתפות ודיון ועל מקצוענות ומצויינות חינוכית חסרת פשרות, הוענק לקובי שורצבורד פרס טראמפ להוראה איכותית.

סרטון על המועמדים הסופיים של פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013:

נתונים על המועמדים לפרס לשנת 2013:

wpDataChart with provided ID not found! wpDataChart with provided ID not found!

פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2012


הזוכים בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2012 עם ראש הממשלה ושר החינוך
הזוכה בפרס לשנת 2012 הוא ניקולאי שוורץ, מורה לפיזיקה ורכז המגמה המדעית הנדסית בבית הספר המקיף אורט ערד.
הפרס הוענק על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו ועל ידי שר החינוך, גדעון סער. שני ציונים לשבח הוענקו לד"ר עביר עאבד, מורה לכימיה בתיכון הגליל בנצרת ולאיל סיני, מורה לפיזיקה בתיכון עירוני ב' ע"ש רבין במודיעין. המורים זכו לחשיפה גדולה אמצעות עמוד הפייסבוק של הפרס אשר גרר מאות תגובות מרגשות והמלצות מלהיבות כלפי המורים מתלמידיהם בהווה ובעבר.
ועדת הפרס לשנת 2012:

קארן טל (יו"ר), לשעבר מנהלת בית הספר ביאליק-רוגוזין בתל-אביב.
מיכל בלר, מנכ"לית הרשות הארצית למדידה והערכה.
אברהם הרכבי, מכון וייצמן למדע, חוקר הוראת המתמטיקה.
ירון להבי, מכשיר מורים ומפתח חומרים בפיזיקה, מכון ויצמן ומכללת דוד ילין.
רון לשם, סופר ותסריטאי.
יוני עמיר, מכשירת מורים ומפתחת חומרים במתמטיקה, מכון ויצמן ואוניברסיטת בר אילן.
אשר קרביץ, מורה לפיזיקה וסופר.
עפר רימון, ראש המנהל למדע ולטכנולוגיה, משרד החינוך.
דלית שטאובר, מנכ"לית משרד החינוך.

נימוקי ועדת הפרס להחלטה להעניק את הפרס לשנת 2012 לניקולאי שוורץ:

בכיתתו של ניקולאי שוורץ התלמידים ולמידתם נמצאים במרכז ההתרחשות. הם מקבלים משימות אישיות וקבוצתיות, הם מתנסים יחדיו, מקיימים דיון, לומדים מטעויות ומגיעים לתובנות – כל זאת תוך עיסוק בסוגיות מדעיות מורכבות ומאתגרות. ניקולאי שוורץ מייעד את תלמידיו להישגים פורצי-דרך. הוא יוצר עבורם מפגשים לימודיים ושיתופי פעולה חינוכיים עם מהנדסים מהתעשייה ועם טייסי חייל האוויר. וכאילו לא די בכך, בשנים האחרונות ניקולאי שוורץ מכהן כראש משלחת תלמידי ישראל אשר הגיעו להישגים מרשימים באולימפיאדת החלל הבינלאומית.
על הטמעת יחס אישי מתוך אמונה שכל תלמיד יכול להצליח, על התאמת שיטות ההוראה ליכולות ולצרכים של תלמידיו, על יצירת אווירת למידה בכיתה המעוררת השתתפות ודיון ועל יוזמה חינוכית חוצה גבולות ותרבויות, מוענק בזאת לניקולאי שוורץ פרס טראמפ להוראה איכותית.

סרטון על המועמדים הסופיים של פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2012