אנו מאמינים שמצוינות היא בחירה ושכל תלמיד זכאי למורה מעולה כדי להגיע הכי רחוק שהוא יכול

About / Background

קרן טראמפ נוסדה בשנת 2011 כדי לסייע למערכת החינוך בישראל לבלום את ההידרדרות בשיעורי המצוינות בלימודי המתמטיקה והמדעים בבתי הספר העל-יסודיים ולהניע בה שיפור משמעותי. ביחד עם שותפים רבים לדרך אנחנו משקיעים במצוינות, מכיוון שבימינו, יכולות גבוהות במתמטיקה ובמדעים הן ‘מפתח זהב’ להצלחה ברמה האישית והמשפחתית, לחדשנות טכנולוגית, לצמיחה כלכלית, לפריצות דרך מדעיות, ולצמצום פערים.

מדובר במשימה בעלת חשיבות חברתית למתן שוויון הזדמנות. אנו פוגשים בבתי הספר בישראל, בכל המגזרים והאזורים, תלמידות ותלמידים רבים הנכונים לאתגר המצוינות, ולכן סבורים שזו זכותם וחובת-כולנו לתמוך בלמידתם. אנו משוכנעים כי זהו צורך לאומי ממדרגה ראשונה שנועד לאפשר לישראל להדביק את הפער בהישגי החינוך מול מדינות העולם ולהתייצב בעמדת זינוק טובה יותר לקראת הרבע השני של המאה ה-21.

עיקר המאמץ עד כה הוקדש להגדלת מספר הלומדים במסלולי חמש היחידות בתיכון במתמטיקה ובפיזיקה. מסלולים אלו הוכחו בישראל ככר פורה להצמחת מצוינות וככאלו שמתוכם יוצאים בוגרות ובוגרים הפורצים דרך בהמשך החיים. אנחנו שמחים מאוד על הזינוק שחל בתחומים אלו בשנים האחרונות – זינוק שהוא תוצאה של מאמץ משותף ומתמשך של עשרות ארגונים ומאות אנשי מקצוע. כעת פנינו אל חטיבת הביניים כדי לעלות מדרגה ולהרחיב ולגוון את בסיס המצוינות.

חזון וייעוד

אנו מאמינים שמצוינות היא בחירה, היא זכות ואורח חיים ומשוכנעים בכל לבנו שכל תלמיד וכל תלמידה בישראל שנכונים לאתגר המצוינות, זכאים להזדמנות ללמוד ברמה הגבוהה ביותר, כדי שיגיעו הכי רחוק שאפשר, עבורם ולמען העתיד של כולנו.

הכישרון האנושי הוא המשאב החשוב ביותר של ישראל. קודם היו אלה החלוצים והחלוצות שהפריחו שממה, אחר כך הלוחמים והלוחמות שהגנו בעוז, המדענים והמדעניות שפרצו דרך והיזמים והיזמיות שהקימו את ’אומת הסטארט-אפ‘.

אולם לא לעולם חוסן והיתרון היחסי הזה של ישראל נמצא כיום בסיכון. כמדינה הנבנית על מדע וטכנולוגיה ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה הישגי חינוך נמוכים בכלל, ושיעור נמוך של מצטיינים בפרט.

זו מציאות שאין להשלים עמה והיא אינה גזירת גורל. לכן, כדי להתייצב בעמדת זינוק טובה יותר לקראת הרבע השני של המאה ה-21, ישראל חייבת להדביק את הפער בהישגי החינוך.

קרן טראמפ קיבלה על עצמה משימה: לסייע לישראל להניע מהלך לאומי שיעודד ויטפח מצוינות בתחומי המתמטיקה והמדעים. אלו התחומים שמהם נובעות פריצות דרך במדע, הם שמאפשרים פיתוחים טכנולוגים חדשניים ועל בסיסם נבנים פתרונות רבים לאתגרי המאה ה-21 – ברפואה, בחקלאות, בביטחון ובאיכות הסביבה.

אודות משפחת טראמפ
קרן טראמפ נקראת על-שם משפחתם של אדי וג’ולס טראמפ. משפחת טראמפ פעילה פילנתרופית בישראל זה שנים רבות. המשפחה יזמה את אות החסד והשוויון, המוענק בכנסת מדי שנתיים לזכרם של ווילי וסיליה טראמפ, עבור מצוינות בתחום המוגבלויות, ועוד טרם הקמת הקרן, סייעה בין השאר להקמתו ולפעילותו של בית איזי שפירא. משפחת טראמפ אינה מעורבת בקבלת ההחלטות בקרן, דירקטוריון הקרן והנהלתה פועלים באופן עצמאי ולפי מיטב שיקולם המקצועי.

הערכים שלנו

לבחור במצוינות
לכל תלמיד ותלמידה שנכונים לאתגר, ללא קשר למקום בו הם נולדו, מגיעה ההזדמנות ללמוד ברמת מצוינות. מצוינות היא בחירה והיא דרך שפוסעים בה כל יום מחדש, היא אורח חיים. מצוינות היא נתיב של יעדים גבוהים, של שאיפה להצלחה, של מאמץ והתמדה, של התמודדות ושל הישג. לכל אחת ואחד הדרך שלהם למצוינות, ולשם כך הם פוסעים בה עם מורים שמאירים להם את הדרך, דוחפים, מעודדים ותומכים.

להגיע רחוק
מי שבוחרים, מתמידים ומצליחים בדרך המצוינות, יכולים להרחיב ולממש את הפוטנציאל הטמון בהם ולהגיע רחוק. הם מקבלים ‘מפתח זהב’ לדלתות שיפתחו בפניהם, מפתח שבאמצעותו תפתח בפניהם הזדמנות להגשים את החלומות שלהם. בדרך זו הם יקדמו את איכות החיים שלהם ושל משפחתם, יתנו כתף וייקחו תפקיד מוביל לקידומה של ישראל כחברה הוגנת יותר וככלכלה משגשגת יותר.

לבנות את העתיד
תלמידי המצוינות מונעים מסקרנות עמוקה להבין את העולם ולשפר אותו. האתגרים העצומים, הדילמות הקשות וההזדמנויות הגדולות שניצבים בפני האנושות במאה ה-21 הם אלו שמדרבנים אותם ללמידה ולמאמץ. הלמידה עבורם היא מעשית, עכשווית ורלוונטית, הם נחושים לבנות עתיד טוב יותר, ולשם כך עליהם להיות מסוגלים להתמודד בהצלחה עם בעיות מורכבות בתנאים של חוסר וודאות ולמצוא להן פתרונות חדשים.

ביחד
תנועת המצוינות היא מועדון יוקרתי ההולך ומתרחב. בליבה נמצא חוזה בלתי כתוב בין מורה לתלמיד של השקעה הדדית למען העתיד. במרכזה נמצאת קבוצת תלמידים, הלומדים יחדיו בכיתת מצוינות ומתמודדים ומוצאים פתרונות ביחד. מסביבם נרקמת מעטפת תומכת של מורים מעולים, של אנשי מקצוע, מומחים ומוסדות, הפועלים בתיאום מתוך  תחושת שייכות ושליחות משותפת.

בוגרי חמש היחידת בתיכון

תלמידי המצוינות בחטיבת הביניים

מסלול המצוינות של ישראל, שהכיל 9% מהאוכלוסייה ב-2015 (בעיקר, גברים יהודים ממרכז הארץ) עכשיו נפתח ומתרחב. לשם כך, בשנים הקרובות, ידרשו יותר מורים מעולים המאמינים בכל תלמיד ותלמידה, מציבים להם יעדים שאפתניים, מאבחנים את הלמידה, מתאימים את ההוראה ומעניקים משוב בונה ומחזק. לשם כך אנו עמלים ביחד עם שותפינו להקים תשתית מקצועית איתנה עבור מורים מעולים אלו המצמיחים ביחד הוראה איכותית.

אולם, אנו סבורים שהמהלך טרם הושלם והמשכיותו אינה מובטחת. זה יקרה רק כאשר בסיס המצוינות בחטיבת הביניים יתחזק, יעמיק ויכלול יותר תלמידות ותלמידים מקהילות ומגזרים מגוונים. לשם כך אנחנו שואפים ליצור תנופה מערכתית בחטיבת הביניים, להעלות את הרף, להתמקד בלמידה, לבנות יכולות ולכייל את העשייה החינוכית כלפי מעלה.